Dobry rok dla Konfesyjnych

Podsumowanie wydarzeń 2021 roku

Dobiegł końca Stary Rok 2021. Choć świat cały czas zmaga się z pandemią, a Polska stoi też przed wieloma innymi wyzwaniami, to dla środowiska "Konfesyjnych" był to okres wyjątkowo pomyślny. Udało się nam zrealizować wszystkie najważniejsze plany, które snuliśmy na początku roku. Przede wszystkim powołaliśmy do życia stowarzyszenie i zorganizowaliśmy pierwszy stacjonarny zjazd sympatyków! Nie osłabła też nasza aktywność internetowa.

Nową inicjatywą były nieszpory w formie wideokonferencji na Zoom, które przeprowadziliśmy czterokrotnie, w tym w Wielką Sobotę i dzień przed Wigilią Bożego Narodzenia (tu szczególne podziękowania dla ks. Jakuba, który za każdym razem podczas nieszporów zwiastował nam Słowo Boże). Zapewne wrócimy jeszcze do takiej formy wspólnej modlitwy.

10 kwietnia zorganizowaliśmy po raz drugi internetowy zjazd Konfesyjnych, na który połączyło się trzech zagranicznych prelegentów, w tym dwóch z Evangelical Lutheran Church of England (ELCE) - angielskiego Kościoła zrzeszonego w Międzynarodowej Radzie Luterańskiej. Dzięki Aleksandrowi, który jest administratorem naszej strony internetowej oraz należy do zboru ELCE w Cambridge, mamy perspektywy na podobną współpracę w przyszłości.

W sierpniu założyliśmy Ewangelickie Stowarzyszenie Luteran Konfesyjnych. Tym sposobem zyskaliśmy zupełnie nowe ramy prawne. O ile z portalem "Konfesyjni" prawnie związana jest tylko jedna osoba - redaktor naczelny - to do stowarzyszenia należy już 6 osób i dostajemy informacje o kolejnych zainteresowanych.

25 września w Warszawie odbył się III Zjazd Konfesyjnych, który był pierwszym zjazdem w formie stacjonarnej. Było to również pierwsze spotkanie na żywo w większym gronie, odkąd w 2013 r. śp. ks. Gross prowadził po raz ostatni rekolekcje liturgiczne.

Trzeba też odnotować, że po upływie niemal 12 lat cały czas działa Forum Konfesyjnych - choć czasy największej aktywności ma już za sobą to wciąż pojawiają się na nim nowe osoby zainteresowane luteranizmem. Nie wszystkie internetowe fora przetrwały taką próbę czasu. Zaś dla osób zarejestrowanych na Facebooku ruszyła w lutym nowa grupa: "Luteranie konfesyjni - sympatycy".

W Starym Roku dużo się działo i wymienione wydarzenia były okazją do nawiązania wielu nowych kontaktów. Kilka lat temu "Konfesyjni" byli wyłącznie "internetową kanapą". Teraz powoli zmieniamy się w zintegrowaną społeczność. Niech Bóg nam błogosławi byśmy wykorzystali to ku dobremu!

Czytelnia

DIDACHE

"DUCH A LITERA" - WSTĘP.

 "DUCH A LITERA" - TREŚĆ.

"KOŚCIÓŁ WYSOKI".

"MARIOLOGIA LUTERAŃSKA".

Portal Konfesyjni Luteranie

Portal „Konfesyjni” został założony z inicjatywy wiernych Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w R.P. celem kultywowania czystości i prostoty wykładni Słowa Bożego zawartej w Księgach Symbolicznych a także rozbudzenia zachwytu nad starochrześcijańskimi korzeniami naszej liturgii, która wraz z sakramentem Wieczerzy Pańskiej, stanowi centrum religijnego życia Chrześcijan wyznania Ewangelicko - Augsburskiego.