Wywiad z ks. Janem Byrtem

Ruszyła zainicjowana przez ks. Jana Byrta z Parafii w Szczyrku akcja „Werset Słowa Bożego na samochodzie”. Przypomnijmy, iż Pomysłodawca poszukuje 500 kierowców, którzy zdecydują się nakleić na swoim samochodzie nalepkę ze Słowem Bożym i wozić ją do rocznicy 500-lecia Reformacji, czyli do 2017 roku. Pytamy ks. Jana Byrta – skład wziął się pomysł na taką akcję i co ona ma na celu ?

- Akcja ma na celu przypomnieć o wielkiej uroczystości , która będzie miała miejsce w 2017 roku czyli o 500 leciu Reformacji . W Kościele Ewangelickim mamy teraz Dekadę Reformacji czyli przygotowanie do tejże rocznicy . Kosciół więc przygotowuje wiele projektów aby zainteresować uroczystościami 500 lecia Reformacji

- Czy Ksiądz może powiedzieć tym, którzy uważają takie działania za „ikonoklastwo” i „pokazowość”. Niestety, można słyszeć głosy twierdzące, iż publiczne okazywanie wiary w taki sposób jest nie na miejscu ?

- Myślę ,że ukazywanie swojej żywej wiary teraz w tym czasie XXI wieku jest bardzo pozytywnym aktem. Z jednej strony nasz Zbawiciel Jezus Chrystus do tego zachęca aby nie ukrywać swojej wiary : Kto mnie wyzna przed ludzmi tego i ja wyznam przed Ojcem moim , który jest w niebie a kto się mnie zaprze przde ludzmi tego i ja się zaprę przed Ojcem moim , który jest w niebie !
Dajemy więc możliwość prostego wyznania Jezusa .Dziśiaj świat potrzebuje świadectwa ludzi wierzących . Nie ma co się wstydzić przynależności do Kościoła Ewangelickiego i dlatego zachęcam do nalepienia na swój samochód Słowa Bożego i informacji o 500 leciu Reformacji. Niech mieszkańcy Polski dowiedzą się ,że wśród nich żyją też ewangelicy . Żywi wyznawcy Jezusa Chrystusa. Trzeba też dodać ,że kiedy mam Słowo Boże na samochodzie to mnie zobowiązuje do beszpiecznej jazdy i zawsze uprzejmego zachowania na jezdni . Tutaj kierowca ma być także uczniem Jezusa.


 - Czy dużo kierowców odpowiedziało dotychczas na apel Księdza i czy może Ksiądz powiedzieć ile samochodów z naklejkami jeździ już po polskich drogach ?

- Po polskich drogach jezdzi 407 kierowców , którzy nie wstydzą się Ewangelii i swojej przynależności do Jezusa i Kościoła Reformacji czyli Kościoła Ewangelickiego.

- Nasz Portal „konfesyjni.pl” całym sercem popiera tą niezwykłą inicjatywę. Informacja o akcji ukazała się już na stronie forum jak również na głównej witrynie Portalu. Co możemy jeszcze zrobić dla rozpropagowania akcji ?

- Myślę ,że dalej zostawić informację o tej akcji na głównej witrynie Portalu i dziękuję ,że autor witryny nie tylko reklamuje na stronce intrnetowej ale także czynnie ma nalepkę na swoim prywatnym samochodzie i reprezentuje protestantów luteran na Zagłębiu iGórnym Śląsku. Takich ludzi Kościół dziś potrzebuje ! Takich uczniów potrzebuje Chrystus !

- Ksiądz dał się już poznać z wielu nietuzinkowych inicjatyw jak np. „Ogród Reformacji” Czy może nam Ksiądz zdradzić, skąd czerpie pomysły i czy ma już w zanadrzu kolejne projekty ?

- Muszę przyznac ,że to Duch Święty podaje pomysły . One są bardzo proste. Ogród Reformacji to wspaniała inicjatywa. Chciałbym aby całe Beskidy były takim Ogrodem Reformacji a nie tylko te kilka tysięcy drzew , które myśmy w w Szczyrku posadzili . My tym lasom jestesmy winni pomocy teraz kiedy one umierają schną. One kiedyś w okresie kontreformacji ukryły naszą wiarę. To w cieniu tych lasów były odprawiane tajne nabożeństwa. To w cieniu tych lasów ludzie słuchali Słowa Bożego , chrzcili swoje dzieci i przyjmowali Komunię Świętą . I teraz kiedy te lasy potrzebują pomocy ewangelicy nie mogą stac z boku. Każdy powinien zasadzić swoje drzewo na 500 lecie Reformacji ! Każdy człowiek powinien posadzić za swojego zycia przynajmniej 1 drzewo a nas uroczystości 500 lecia zobowiązują do posadzenia więcej niz jednego drzewa . Ewangelik to człowiek , który dba też o Stworzenie Boże czyli też o lasy. Czy są nowe projekty . Odpowiem zawsze są i będa i tzreba tylko je realizowac i będziemy realizowac !

- Bardzo dziękuję Księdzu za rozmowę i życzę wszelkich łask Bożych oraz wielu nowych inicjatyw, które służyć będą Bożemu Dziełu.

- Ja też dziękuję i zapraszam do Szczyrku do Parafii Ewangelickiej na nabożeństwa w każdą niedziele o 11.oo . Cieszymy się z każdego gościa, który chce z nami w górach uwielbiać Jezusa Chrystusa !

 

Czytelnia

DIDACHE

"DUCH A LITERA" - WSTĘP.

 "DUCH A LITERA" - TREŚĆ.

"KOŚCIÓŁ WYSOKI".

"MARIOLOGIA LUTERAŃSKA".

Portal Konfesyjni Luteranie

Portal „Konfesyjni” został założony z inicjatywy wiernych Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w R.P. celem kultywowania czystości i prostoty wykładni Słowa Bożego zawartej w Księgach Symbolicznych a także rozbudzenia zachwytu nad starochrześcijańskimi korzeniami naszej liturgii, która wraz z sakramentem Wieczerzy Pańskiej, stanowi centrum religijnego życia Chrześcijan wyznania Ewangelicko - Augsburskiego.