Opracowania i artykuły

Kilka dni temu na profilu facebookowym pastora Pawła Bartosika ukazał się link do jego dawnego blogowego wpisu o prowokacyjnym tytule „Naukowe słabości teorii ewolucji”. Autor, opierając się na publikacjach kreacjonistów, poruszył w nim kwestie związane m.in. z początkami Wszechświata, a także powstaniem i rozwojem życia. Jako fizyk nie czuję się kompetentny, żeby omawiać zagadnienia powstawania płci czy pojawienia się pierwszych organizmów z dwukomorowym sercem. Jednak nie mogę nie zareagować, gdy bez rzetelnych dowodów podważany jest konsensus współczesnej kosmologii, czyli teoria Wielkiego Wybuchu.

Wystarczy przejrzeć serwisy informacyjne, aby przekonać się, że powszechnym problemem w amerykańskim społeczeństwie jest popularyzacja czegoś, co niektórzy nazywają chrześcijańskim nacjonalizmem. Chociaż definicje tego pojęcia mogą się różnić, a faktyczna liczba zwolenników jest sporna, być może najważniejszą rzeczą w tej dyskusji jest to, że wskazuje ona na kryzys wśród dzisiejszych mężczyzn. Wielu mężczyzn, którzy są chrześcijanami, czuje się wykluczonymi i pozbawionymi wpływu na świat wokół nich. Richard Reeves z Brookings Institute przekonująco wykazał, że chłopcy i mężczyźni mają trudności z edukacją i zatrudnieniem, a także cierpią z powodu uzależnień i popełniają samobójstwa częściej niż kobiety1.

Przełom października i listopada to dla mnie - konwertyty z katolicyzmu na luteranizm - czas dość szczególny. Z jednej strony wypada Pamiątka Reformacji, utrzymana często w tryumfalistycznym tonie, z zapałem obchodzona przez protestancką mniejszość, która ma okazję podkreślić swą wyznaniową odrębność. Z drugiej strony mamy dzień Wszystkich Świętych, który siłą rzeczy jest przeżywany pod przemożnym kulturowym wpływem Kościoła Rzymskiego. Jednego dnia śpiewam na nabożeństwie „Warownym grodem”, a drugiego jestem na cmentarzu wypełnionym tłumami, gdzie niektórzy będą próbowali uzyskać odpust zupełny lub skorzystają z okazji i zapłacą za mszę w intencji zmarłych w pobliskim kościele. Reformacja jakby oddziałała, ale jednocześnie nie oddziałała. Fascynujący obrazek.

Szukaj

Opracowania i artykuły

Czytelnia

DIDACHE

"DUCH A LITERA" - WSTĘP.

 "DUCH A LITERA" - TREŚĆ.

"KOŚCIÓŁ WYSOKI".

"MARIOLOGIA LUTERAŃSKA".

Portal Konfesyjni Luteranie

Portal „Konfesyjni” został założony z inicjatywy wiernych Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w R.P. celem kultywowania czystości i prostoty wykładni Słowa Bożego zawartej w Księgach Symbolicznych a także rozbudzenia zachwytu nad starochrześcijańskimi korzeniami naszej liturgii, która wraz z sakramentem Wieczerzy Pańskiej, stanowi centrum religijnego życia Chrześcijan wyznania Ewangelicko - Augsburskiego.