Kultura i zwyczaje

Cithara Sanctorum

Na naszym portalu nie może zabraknąć  tematów związanych z kulturą. Mamy już skromny dział poezji, gdzie prezentowane są wiersze poetów-amatorów, ale nie zamierzamy na tym poprzestać. Chcemy również prezentować i propagować twórców muzyki chrześcijańskiej, a w szczególności czerpiących z reformacji.

“ Rano, wstawszy z łóżka (...Wieczorem, gdy idziesz spać...) przeżegnaj się znakiem krzyża świętego i powiedz: W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.”

ks. dr Marcin Luter

Reformacja nigdy nie walczyła ze znakami, lecz z zabobonami i trudno jest powiedzieć, aby “przeżegnanie się ” tj. uczynienie „znaku krzyża” było zabobonem.
Z pewnością Marcin Luter i wszyscy ówcześni “ luteranie ” przed 500 laty zawszę żegnali się w czasie modlitwy. Nikt inny, jak ks. dr Marcin Luter napisał  w końcowej części Małego Katechizmu p.t.: “Jak ojciec rodziny nauczać powinien swoich domowników modlić się rano i wieczorem:

(przedruk artykułu zamieszczonego na łamach "Dziennika Zachodniego" 14 - 17 kwietnia 1995 r. Opublikowane za zgodą redakcji Dz.Z.)

Dla ewangelików najważniejsze jest zwiastowane Słowo -  Wielkanoc, a dokładniej Wielki Piątek, to dla nas najważniejsze święto w całym roku liturgicznym– mówi ks. Jerzy Below,

Tekst pochodzi z wydania  Świątecznej gazetki Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Sosnowcu.

Uwielbiamy stroić choinkę. Ale czego jest ona symbolem? Chętnieśpiewamy kolędę "Cicha noc". Ale czy znamy jej niezwykłe pochodzenie? W czasie adwentowym być może każdego dnia otwieraliśmy okienko w Adwentowym Kalendarzu. Ale czy wiemy, kto ten kalendarz wymyślił? 

Szukaj

Czytelnia

DIDACHE

"DUCH A LITERA" - WSTĘP.

 "DUCH A LITERA" - TREŚĆ.

"KOŚCIÓŁ WYSOKI".

"MARIOLOGIA LUTERAŃSKA".

Portal Konfesyjni Luteranie

Portal „Konfesyjni” został założony z inicjatywy wiernych Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w R.P. celem kultywowania czystości i prostoty wykładni Słowa Bożego zawartej w Księgach Symbolicznych a także rozbudzenia zachwytu nad starochrześcijańskimi korzeniami naszej liturgii, która wraz z sakramentem Wieczerzy Pańskiej, stanowi centrum religijnego życia Chrześcijan wyznania Ewangelicko - Augsburskiego.