Powstało Ewangelickie Stowarzyszenie Luteran Konfesyjnych

W dniu 7 sierpnia br. w Bielsku-Białej odbyło się zebranie założycielskie Ewangelickiego Stowarzyszenia Luteran Konfesyjnych (ESLK). Stowarzyszenie założyło trzech członków Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce: Igor Mędela, Mateusz Minkus i Grzegorz Żarnecki, który tego samego dnia został wybrany na stanowisko przedstawiciela stowarzyszenia. W dniu 23 sierpnia ESLK wpisano do ewidencji stowarzyszeń zwykłych w Warszawie.

Tyle jeśli chodzi o suche fakty. Być może czytelnik zadaje sobie pytanie - po co robić coś takiego? Jako przedstawiciel ESLK naszkicuję nasze motywy.

Tak, chodzi między innymi o pieniądze

Prowadzenie portalu Konfesyjnych wiąże się z konkretnymi kosztami - od lat moderatorzy płacili z prywatnych pieniędzy za utrzymanie strony internetowej. W 2020 r. wydatków zaczęło przybywać - aby prowadzić wideokonferencje dla większej grupy osób potrzebne było opłacenie konta premium na Zoom. W ciągu kilku dni dojdzie do pierwszego stacjonarnego spotkania sympatyków Konfesyjnych w Warszawie. Wynajęcie sali w kawiarni to kolejny wydatek. Jeżeli Konfesyjni mają rozwijać swoją działalność to nie może ona opierać się finansowo wyłącznie na jednej lub dwóch osobach z redakcji. Potrzebujemy grupy ludzi, którzy wezmą na siebie współodpowiedzialność. Stowarzyszenie zwykłe z własnym kontem bankowym wydaje się dokonałym rozwiązaniem.

Więcej niż internetowa kanapa

Swego czasu przeczytałem w internecie opinię (nie potrafię teraz znaleźć gdzie dokładnie), że polscy luteranie konfesyjni są "internetową kanapą". Do niedawna byłbym zmuszony się z tym zgodzić. Na przestrzeni ostatnich lat nasza działalność była skoncentrowana głównie na publikowaniu artykułów na portalu. Spotkania sympatyków były organizowane w trybie online. Jednakże Konfesyjni u swoich korzeni nie mieli być ograniczeni do aktywności internetowej. W 2010 roku mój poprzednik* - Tomasz Płaziński - założył Konfesyjne Forum Luterańskie, a już w 2011 roku ruszyły pierwsze rekolekcje liturgiczne współorganizowane przez ks. Jana Grossa (które niestety ustały 3 lata później wraz z jego śmiercią). Celem Konfesyjnych było budowanie społeczności i środowiska ortodoksyjnie wierzących luteran w Polsce. Czas ten cel odkurzyć i ująć w ramy prawne stowarzyszenia. Na stronie luteranie.konfesyjni.pl/stowarzyszenie-eslk publikować będziemy najważniejsze informacje o Ewangelickim Stowarzyszeniu Luteran Konfesyjnych.


*Poprzednik na stanowisku redaktora naczelnego portalu.

Czytelnia

DIDACHE

"DUCH A LITERA" - WSTĘP.

 "DUCH A LITERA" - TREŚĆ.

"KOŚCIÓŁ WYSOKI".

"MARIOLOGIA LUTERAŃSKA".

Portal Konfesyjni Luteranie

Portal „Konfesyjni” został założony z inicjatywy wiernych Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w R.P. celem kultywowania czystości i prostoty wykładni Słowa Bożego zawartej w Księgach Symbolicznych a także rozbudzenia zachwytu nad starochrześcijańskimi korzeniami naszej liturgii, która wraz z sakramentem Wieczerzy Pańskiej, stanowi centrum religijnego życia Chrześcijan wyznania Ewangelicko - Augsburskiego.