Zmarł biskup Janusz Jagucki

13 maja 2025 roku, w wieku 78 lat, odszedł z doczesności do wieczności śp. biskup Janusz Jagucki – były zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

Biskup Janusz Jagucki przyszedł na świat 14 lutego 1947 roku w Sorkwitach jako syn ks. Alfreda Jaguckiego i Agnieszki z domu Rynkiewicz.

Ukończył studia teologiczne na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w październiku 1970 roku. Ordynację na prezbitera przyjął 22 listopada 1970 roku w Goleszowie z rąk biskupa Andrzeja Wantuły.

Rozpoczął swoją służbę jako wikariusz w parafii w Giżycku, gdzie później w latach 1973–1976 pełnił funkcję administratora. Od 1976 do 2001 roku był proboszczem tej parafii. Równocześnie opiekował się parafiami w Ełku, Suwałkach (1975–1985) oraz Rynie (1976–1986), a także współpracował z zakonem joannitów w diecezji mazurskiej. Zasiadał w Synodzie Kościoła jako przedstawiciel duchownych.

W latach 2001–2010 pełnił urząd Biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Uroczystość jego konsekracji biskupiej odbyła się 6 stycznia 2001 roku, w Święto Epifanii, w kościele Świętej Trójcy w Warszawie. Na stanowisku tym zastąpił biskupa Jana Szarka. Był również wiceprezesem Polskiej Rady Ekumenicznej.

Biskup Janusz Jagucki opowiadał się przeciwko ordynacji kobiet. Jako Biskup Kościoła nie ordynował żadnej diakonki.

Synod Kościoła zadecydował o skróceniu kadencji biskupa Jaguckiego, w związku z ujawnieniem informacji o jego współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa.

Pod koniec życia bp Jagucki osiadł w Wiśle i pozostawał na uboczu kościelnych wydarzeń oraz życia wewnętrznego Kościoła.

Czytelnia

DIDACHE

"DUCH A LITERA" - WSTĘP.

 "DUCH A LITERA" - TREŚĆ.

"KOŚCIÓŁ WYSOKI".

"MARIOLOGIA LUTERAŃSKA".

Portal Konfesyjni Luteranie

Portal „Konfesyjni” został założony z inicjatywy wiernych Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w R.P. celem kultywowania czystości i prostoty wykładni Słowa Bożego zawartej w Księgach Symbolicznych a także rozbudzenia zachwytu nad starochrześcijańskimi korzeniami naszej liturgii, która wraz z sakramentem Wieczerzy Pańskiej, stanowi centrum religijnego życia Chrześcijan wyznania Ewangelicko - Augsburskiego.