Relacja z Corpus Christi w Wittenberdze

Zakończona kilka dni temu tegoroczna edycja konferencji Corpus Christi zgromadziła rekordową liczbę uczestników. Pod koniec lipca do Wittenbergi przybyło ok. 300 młodych luteran z 20 państw.


Konferencja odbywała się pod hasłem „The Body of Christ” - „Ciało Chrystusa”, które stanowiło motyw przewodni wykładów plenarnych ks. Joela Biermanna z Concordia Seminary w St. Louis. W czterech wystąpieniach wykładowca przedstawił różne aspekty wiary związane z Ciałem Chrystusa. Pierwszy wykład skupiał się na dogmacie o wcieleniu Syna Bożego. Obok solidnej analizy kluczowych tekstów biblijnych, ks. Biermann omówił też wpływ tej prawdy wiary na naszą codzienną duchowość. Fakt, że Chrystus jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem, stanowi wyniesienie ludzkiej godności. „Ponieważ Bóg ma ciało, nie możemy już więcej źle patrzeć na ludzkie ciało” - zaznaczył wykładowca. Do tego tematu nawiązywała także popołudniowa sesja równoległa ks. Armina Wenza z niemieckiego Samodzielnego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego, który w odniesieniu do fragmentów Pisma Świętego i luterańskich Ksiąg Wyznaniowych omawiał tematy stworzenia człowieka i grzechu.

Drugi wykład plenarny poświęcony był ukrzyżowaniu Chrystusa i usprawiedliwieniu. Ks. Biermann zwrócił uwagę, że chrześcijanie często patrzą na zbawienie w ograniczony sposób jako na „misję ratunkową”, którą Jezus organizuje dla grupki rozbitków. Chrześcijańska nauka o zbawieniu dotyczy w istocie ratunku, który Bóg niesie dla całego świata. Syn Boży nie wcielił się wyłącznie po to, żeby ocalić ludzi, lecz aby na krzyżu pojednać stworzenie ze Stwórcą.

Tematem trzeciego wykładu plenarnego był sakrament Wieczerzy Pańskiej. Było to bodaj najbardziej kontrowersyjne wystąpienie podczas całej konferencji, bowiem wykładowca bronił praktyki tzw. „zamkniętej Komunii”, którą przedstawił w sposób skrajny - do sakramentu powinni przystępować wyłącznie ci chrześcijanie, którzy wierzą w dokładnie to samo. Jak argumentował ks. Biermann, odwołując się do 11 rozdziału 1 Listu do Koryntian, wspólne sprawowanie Eucharystii powinno mieć miejsce bez podziałów, w tym bez podziałów teologicznych. W kuluarowych dyskusjach wielu uczestników konferencji (w tym autorzy niniejszej notatki) wyrażało jednak wątpliwości co do przedstawionych argumentów. Ciężko oczekiwać, aby jakikolwiek większy zbór był całkowicie jednorodny teologicznie. W trakcie grupy dyskusyjnej prowadzonej przez ks. Biermanna prowadzącemu zadano szereg pytań szczegółowych, dotyczących m.in. tego, jaka zgodność doktryny jest wymagana do wspólnego przyjmowania Sakramentu, co rozumiemy pod pojęciem jedności doktryny, a także jak świeckie podziały, np. polityczne wpływają na jedność zboru. Ks. Biermann w odpowiedziach na wyżej wskazane pytania wyjaśniał swoje stanowisko i można było odnieść wrażenie, że było ono bardziej zniuansowane niż prezentowane na wykładzie plenarnym.

Czwarty wykład plenarny skupiał się na Ciele Chrystusa jako społeczności wierzących. Mówca zachęcał, aby budować więzi w Kościele, które wykraczają poza samo spotykanie się na niedzielnym nabożeństwie. Życie Kościoła wyraża się poprzez wzajemne wsparcie w codzienności. Czasem wystarczy proste, życzliwe zainteresowanie tym, jak się miewają nasi bracia i siostry.

Podobną problematykę poruszył podczas jednej z sesji równoległych ks. Sebastian Grunbaum z Diecezji Misyjnej w Finlandii. Zwrócił uwagę na wzrastającą liczbę osób, które żyją samotnie - w Finlandii odsetek ten wynosi ok. 50% społeczeństwa i nie różni się szczególnie w przypadku osób wierzących i niewierzących. W rezultacie pastorzy stają przed zupełnie nowymi wyzwaniami duszpasterskimi, gdy co druga osoba w parafii jest singlem. Ks. Grunbaum próbuje opracować strategię duszpasterską dla Kościoła wobec singli i podczas swojej prezentacji przedstawił jej kluczowe aspekty. W szczególności zwrócił uwagę, że życie w pojedynkę nie powinno być traktowane jako życie „dla siebie”, lecz jako okazja do większego zaangażowania w sprawy Kościoła i służby na rzecz bliźnich. Zwłaszcza młode osoby, które nie mogą znaleźć partnera, powinny zadać sobie pytanie: „Jaki użytek mogę zrobić ze swojej obecnej sytuacji?”. W tym wszystkim jest wszakże miejsce na przeżywanie smutku, rozczarowania, czy nawet żałoby z powodu niechcianego singielstwa. Temat relacji i powołania mężczyzn omawiał także ks. Mikael Bruun z Norwegii, który prowadził grupę dyskusyjną dla mężczyzn. Z ważnych wniosków z tej dyskusji należy wspomnieć potrzebę wzięcia odpowiedzialności przez mężczyzn za siebie, za innych ludzi i Kościół. Na koniec tego spotkania ks. Bruun podkreślił również, że w czasach samotności młodych mężczyzn powinni oni rozwijać relacje przyjaźni, aby w trudnych momentach swojego życia mogli liczyć na innych ludzi.

Oprócz interesujących wykładów i grup dyskusyjnych, uczestnicy konferencji mieli również okazję zwiedzić samą Wittenbergę. Nie mogło oczywiście zabraknąć wizyty w kościele zamkowym, gdzie znajdują się nagrobki Marcina Lutra i Filipa Melanchtona oraz słynne wejście, na którego dawnych drewnianych drzwiach Luter miał przybić 95 tez. Podczas Corpus Christi dwukrotnie zgromadziliśmy się na nabożeństwie Słowa w kościele miejskim (Stadtkirche), gdzie można podziwiać ołtarz ze słynnymi obrazami Lucasa Cranacha.

ołtarz w kościele miejskim w Wittenberdze

Jak co roku, konferencja dawała możliwość nawiązania wielu nowych kontaktów z młodymi luteranami z całego świata. Zasięg Corpus Christi zaczyna wykraczać daleko poza Europę - kilkadziesiąt osób przybyło z USA, Kanady, Izraela i Australii. Możliwość poznania luteran przeżywających wiarę w odmiennych realiach była zdecydowanie ubogacająca.

Nie jest jeszcze pewne, w którym miejscu zostanie zorganizowana kolejna edycja konferencji. Wstępne plany mówią o Kopenhadze, ale na ostateczne potwierdzenie trzeba będzie poczekać do jesieni.


Corpus Christi jest stowarzyszeniem założonym kilkanaście lat temu w Szwecji, które za swój główny cel przyjęło kościelną i biblijną odnowę wśród młodych dorosłych w Europie. W skład zarządu stowarzyszenia wchodzą przedstawiciele kilku Kościołów luterańskich z Europy i Stanów Zjednoczonych. Począwszy od 2009 roku Corpus Christi organizuje coroczne konferencje.

Portal Konfesyjni Luteranie

Portal „Konfesyjni” został założony z inicjatywy wiernych Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w R.P. celem kultywowania czystości i prostoty wykładni Słowa Bożego zawartej w Księgach Symbolicznych a także rozbudzenia zachwytu nad starochrześcijańskimi korzeniami naszej liturgii, która wraz z sakramentem Wieczerzy Pańskiej, stanowi centrum religijnego życia Chrześcijan wyznania Ewangelicko - Augsburskiego.